Mis on beebi normaalne kehatemperatuur?

Imiku kehatemperatuur peaks jääma vahemikku 36,5–37,5 kraadi Celsiuse järgi [2]. Alla kolme kuu vanusel lapsel peetakse liiga kõrgeks temperatuuri 38,0 kraadi või rohkem ja vanematel imikutel 38,5 kraadi või rohkem. [2]

Kui lapsel on palaviku tunnuseid, tuleb mõõta temperatuuri termomeetriga. Digitaalset termomeetrit on kõige lihtsam kasutada ja see on ka kõige täpsem. Normaalne temperatuur varieerub sõltuvalt sellest, kas mõõdate sisemist või välist temperatuuri, seega on oluline teada, kuidas hinnata ja millisest kehaosast näitu võtta.

  • Normaalne temperatuurivahemik kõrvatermomeetriga on 35,8–38,0 kraadi C. [3]
  • Normaalne suukaudne temperatuur peaks olema vahemikus 35,5 kuni 37,8 kraadi C. [3]
  • Normaalne kaenlaalune temperatuur peaks olema alla 34,7 kuni 37,3 kraadi C. [3]
  • Rektaalsete termomeetrite puhul on normivahemik 36,6–38,0 kraadi C. [3]

Nagu alati, võtke ühendust perearsti või tervishoiutöötajaga, kui olete mures.

Millised on erinevad termomeetri tüübid?

  • Imiku temperatuuri mõõtmiseks on mitu meetodit, näiteks keele all, kaenla all, kõrvas või otsmikul [4]. Valitud meetod võib sõltuda sellest, millist termomeetrit kasutate.
  • Digitaalne termomeeter – need on kiiresti kasutatavad ja väga täpsed. Seda tüüpi termomeetreid kasutatakse tavaliselt kaenlaaluse temperatuuri mõõtmiseks.
  • Kõrvatermomeeter – seda tüüpi termomeeter on kiireim viis lapse temperatuuri mõõtmiseks, kuna see annab näidu vaid ühe sekundi jooksul. Seda tüüpi termomeeter on aga kallis ja täpse näidu saamiseks peab hoolikalt järgima juhiseid.
  • Riba-tüüpi – need on väga lihtsad termomeetrid, mida hoitakse lihtsalt vastu beebi laupa.
  • Elavhõbe – see termomeetri tüüp on väga vana ja seda reeglina ei kasutata enam. See võib olla ohtlik, kuna termomeeter võib puruneda väikesteks klaasikildudeks ja eritada mürgist elavhõbedat. Sel põhjusel on parem vältida elavhõbeda termomeetrite kasutamist imikute puhul. [5]

Kui tihti peaks lapse temperatuuri kontrollima?

Kui lapsel on palavik, peab regulaarselt kontrollima tema temperatuuri ja ebamugavustaset, veendumaks, et temaga on kõik korras. Siiski on oluline, et laps saaks võimalikult palju puhata, et aidata tal võidelda palavikku põhjustava infektsiooni või viirusega.

Kuigi on raske vaadata, kuidas laps kannatab palaviku käes, taastub enamik lapsi palavikust mõne päeva pärast ilma täiendava ravita. Kui beebi on alla kuuekuune ja tal on kõrge temperatuur, peab viivitamatult pöörduma perearsti või tervishoiutöötaja poole. Vanemate imikute jaoks hoidke neid mugavalt, julgustage neid vedelikupuuduse vältimiseks jooma palju vedelikku ja hoidke tuba kindlasti hästi õhutatud. Jällegi, kui olete mures, võtke ühendust perearsti või tervishoiutöötajaga.